Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... curator persoana cu handicap adult/interzis ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

curator persoana cu handicap adult/interzis judecatoresc

Buna ziua, am un frate(46 ani)-persoana cu handicap grav. La decesul tatalui, la dezbaterea mostenirii, a trebuit sa numim un curator, care sa-l reprezinte la notar; la fel si la alte doua vanzari-cumparari teren (unde erau doi mostenitori, mama si el); de fiecare data ne-am adresat autoritatii tutelare de pe langa judecatoria de care apartinem si totul a decurs usor, simplu si repede.
Anul trecut, prin vara, am solicitat din nou, acelasi lucru, la aceeasi judecatorie... dar s-a respins dosarul... iar in urma apelului-tribunal, acelasi raspuns: nefondat!
Intrebarea mea este: ce pot sa fac mai departe? sa solicit interzicere judecatoreasca? care sunt pasii, documentele necesare? mai pot sa "leg" dosarul trecut la cererea viitoare? cat dureaza?(celalalt a durat 8 luni) pana la interzicerea judecatoreasca si numirea unui tutore, se poate solicita numirea unui curator special?
Multumesc!
Puteti solicita instantei de tutela punerea sub interdictie si instituirea tutelei. In dovedirea cererii va veti fosolsi de toate inscrisurile pe care le detineti.