Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inedit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inedit

Document numerotat, din gresala, cu data de 01 mai, contestat in instanta. Ce risca cel care l a intocmit si datat si ce risca cei care l au avizat si aprobat?

Multumesc!
mimafi, utilizator
Daca este din greseala , nu vad ce ar putea risca acea persoana.

Dati mai multe detalii despre problema dvs.
Multumesc pentru raspuns! Precizez ca documentul nu are alte vicii este perfect legal, numai ca a fost numerotat si datat cu 01.05. in zi nelucratoare. La data inregistrarii am luat in calcul faptul ca produce efecte de la acea data. In momentul actual sunt cercetata disciplinar pentru neglijenta in serviciu doar fiindca am datat documentul in zi nelucratoare. Cum ma pot apara?

Va multumesc inca o data!
Va puteti invoca invocand ca este vorba despre o simpla greseala, o neatentie ...
Depinde ce consecințe are datarea documentului într-o zi nelucrătoare și nu în ziua lucrătoare când a fost întocmit. Data documentului este data când acesta a fost întocmit. Data înregistrării poate fi aceeași sau una din zilele imediat următoare.
Data de când produce consecințe poate fi specificată în text.

Presupun că nu ați întocmit în timp util un document și de acolo derivă neglijența în serviciu.
Sunteți în culpă.
Ionica Porumbel, Consultant in arhivarea documentelor