Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cim determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cim determinat

pe data de 26 ian. mia expirat cim determinat .am primit numai o cerere de prelungire pe care am semnat-o dar fara a mai mi se aduce actul aditional al cim determinat sa-l semnez. mai e valabil contractul an continuare fara semnatura mea pe actul aditional de prelungire cu inca 3 luni a cim determinat? multumesc.
1. Orice modificare a unuia dintre elementele c.i.m. in timpul executarii acestuia impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

2. Potrivit art.8 alin.1lit.a din HG 500/2011, solicitati in scris angajatorului sa va elibereze o copie de pe actul aditional de prelungire a duratei c.i.m.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa acest document constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.