Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inchiriere boxe intre etaje
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inchiriere boxe intre etaje

La noi in bloc s a hotarat la ultima adunare generala sa se intocmeasca
contracte de inchiriere intre asoc.de propr. Si locatarii care folosesc boxele
dintre etaje drept camari ,foste topogane de gunoi actualmente desfiintate
cu suma de 10 lei pe luna.Locatarii au luat la cunostinta dar niciunul nu s a
prezentat pentru incheierea de contract.Cum putem totusi sa i obligam sa
respecte o hotarare a adunarii generale.Ei se justifica ca au dreptul de
folosinta deoarece este spatiu comun, si au platit impozit pentru el.
Proprietarul detine pe rolul fiscal notat dreptul de proprietate asupra spatiului cu destinatia de locuinta,pentru care achita anual impozit
In situatia in care adunarea generala a dispus o hotarare era necesar sa horasca si eventuale sanctiuni,in cazul in care proprietarii nu inteleg sa respecte hotararea adunarii generale
Dispozitiile L nr 230/2007 prevad obligativitatea ca proprietarii nu pot schimba aspectul sau destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
In cazul in care utilizatorii partii comune nu inteleg sa respecte dispozitiile in vigoare si hotararea adunarii generale,comitetul executiv in conformitate cu disp HG nr 1588/2007 art 17 poate dispune masurile necesare utilizarii partii comune de imobil
Comitetul executiv poate notifica oficial utilizatorii partii comune cu obligatia incheierii contractelor de inchiriere sub sanctiunea obligarii la eliberarea spatiului sau obligarea la achitarea cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
@dan61,
Daca s-a hotarat in adunarea generala, comitetul executiv sa decida intocmirea de contracte de inchiriere, contracte ce vor fi semnate de fiecare din cei ce folosesc boxele pe masura ce ajung pe la sediul asociatiei. Intocmiti contractele in doua exemplare din care un exemplar o sa-l inmanati chiriasului. Tot comitetul sa decida infiintarea unei coloane pe lista de plata lunara si administratorul sa treaca celor ce folosesc aceste boxe cate 10 lei chirie.

Spuneti ca:
Locatarii au luat la cunostinta dar niciunul nu s a prezentat pentru incheierea de contract.

Dar niciunul din cei ce folosesc boxele nu a fost prezent la adunarea generala? Afisati hotararile adunarii generale, conform legii, iar printre aceste hotarari sa apara si aceasta cu inchirierea.
Cum putem totusi sa i obligam sa respecte o hotarare a adunarii generale.

Trecet-i la plata. Notificati-i sa vina la asociatie sa semneze contractul ori sa elibereze boxa.
Ei se justifica ca au dreptul de folosinta deoarece este spatiu comun, si au platit impozit pentru el.

Pai sigur ca au dreptul de folosinta dar nu exclusiv ci impreuna cu toti ce de pe scara, tot asa cum impreuna folosesc liftul sau scarile. Cred ca pe acele boxe au pus lacatul si atunci nu mai este folosit ca si spatiu comun asa cum invoca ei.
Cat despre impozit, nimeni nu plateste impozit pe acele boxe tot asa cum nu se plateste impozit pe uscator, pe lift, pe ghena de gunoi, pe casa scarii, pe subsol sau terasa. Pentru fiecare apartament primaria calculeaza impozitul in functie de suprafata acestuia, a apartamentului si nu intra in calcul proprietatea comuna din bloc.