Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj firma
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj firma

Detin o firma impreuna cu sotul meu si as vrea sa divortez. Cum se pot imparti bunurile firmei : sediu in apartament al firmei, masini cumparate pe firma, parti sociale (eu detin 49% iar sotul detine 51%) ?
Multumesc.
puteti imparti firma bunurile acesteia prin dizolvarea acesteia sau divizare cand firma practic se va diviza in doua societati.
La partaj se împart bunurile comune ale soților dobandite in timpul casatoriei, nu si cele deținute de societate care este o persoana juridică distinctă de persoana soților, având patrimoniu distinct