avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general este o Comanda ferma sau nu ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

este o Comanda ferma sau nu ?

Buna ziua !
Pe Gmail-ul institutiei noastre s-a primit o solicitare
din partea unei persoane fizice
ca institutia noastra sa ii presteze un serviciu.

Institutia a acceptat, iar pentru serviciile prestate
a emis o Factura pe care
beneficiarul urma sa o achite.
Beneficiarul a depus o copie dupa cartea de identitate,
datele fiindu-i inscrise pe Factura ce i s-a emis.

Va rog frumos sa imi spuneti daca:
- o Factura - poate fi o comanda ferma ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 10:52, 8 Februarie 2016
Prestatorul emite factura. Daca factura ar fi o "comanda ferma" ar insemna ca prestatorul isi comanda ceva lui insusi, ceea ce e absurd.

Comanda este mailul primit (cererea de servicii), acceptata de dvs, (la acest moment s-a incheiat in fapt contractul), urmata de trimiterea buletinului de catre solicitant si prestarea serviciului de catre dvs.

In urma prestarii, ati emis factura ptr. solicitant.
Da, intr-adevar, din speta de mai sus, se subintelege ca
solicitarea persoanei fizice tine loc de comanda ferma.

Va multumesc mult pentru ajutor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura neachitata carymen carymen buna ziua! o firma primeste de la o alta firma o comanda de prestari servicii! sfirma prestatoare onoreaza comanda si executa lucrarea; emite factura si o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema ; o firma mi-a ... Mihai/2061 Mihai/2061 Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema ; o firma mi-a emis o factura de prestari servicii intretinere . Prestarea s-a facut in urma unei discutii ... (vezi toată discuția)
Info tva kaz kaz buna sunt pfa cu norma de venit si neplatitor de tva caen 7410, facturez in ue prestari servicii. 1- ce trebuie sa fac cu tva? 2- trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)