avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema ; o ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea problema ; o firma mi-a ...

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea problema ; o firma mi-a emis o factura de prestari servicii intretinere . Prestarea s-a facut in urma unei discutii telefonice in care am expus problema dar nu am convenit vreun pret,nu am dat vreo comanda si nu am semnat vreun contract.Au venit, au prestat serviciile in doua etape si mi-au trimis devizul si factura via email.Am constatat ca devizul/factura sunt umflate ca pret pe ora manopera si ca numar de ore (cand au venit a doua oara 2 insi au facut cama aceeasi treaba ca un ins prima oara).De exemplu doi insi au prestat cca 1,5 ore dar pe deviz apar 3 ore.Motivatia verbala a patronului: pai timpii de transport,benzina samd.Precizez ca manopera pe ora inscrisa este mare 15 euro/ora fara TVA si consider ca nu se justifica sa platesc si timpii de transport,benzina etc.Precizez ca singura comunicare scrisa a mea cu ei a fost faptul ca le am dat pe whatsapp datele firmei.Mai precizez ca am mai colaborat sporadic in trecut cu respectiva firma tot fara contract sau comanda dar nu au sarit calul ca acum.Nu am semnat de primire factura.Daca au trimis factura pe email si nu o platesc pana nu corecteaza devizul ce risc?
Cel mai recent răspuns: Mihai/2061 , utilizator 18:06, 30 Decembrie 2020
Nu ați convenit vreun preț, nu ati dat vreo comanda și nu ați semnat vreun contract. Și totuși, cum v-au prestat serviciul? Bănuiesc, ca ati acceptat, nu?

Mihai/2061 a scris:

Buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea problema ; o firma mi-a emis o factura de prestari servicii intretinere . Prestarea s-a facut in urma unei discutii telefonice in care am expus problema dar nu am convenit vreun pret,nu am dat vreo comanda si nu am semnat vreun contract.Au venit, au prestat serviciile in doua etape si mi-au trimis devizul si factura via email.Am constatat ca devizul/factura sunt umflate ca pret pe ora manopera si ca numar de ore (cand au venit a doua oara 2 insi au facut cama aceeasi treaba ca un ins prima oara).De exemplu doi insi au prestat cca 1,5 ore dar pe deviz apar 3 ore.Motivatia verbala a patronului: pai timpii de transport,benzina samd.Precizez ca manopera pe ora inscrisa este mare 15 euro/ora fara TVA si consider ca nu se justifica sa platesc si timpii de transport,benzina etc.Precizez ca singura comunicare scrisa a mea cu ei a fost faptul ca le am dat pe whatsapp datele firmei.Mai precizez ca am mai colaborat sporadic in trecut cu respectiva firma tot fara contract sau comanda dar nu au sarit calul ca acum.Nu am semnat de primire factura.Daca au trimis factura pe email si nu o platesc pana nu corecteaza devizul ce risc?


Buna seara,

.Asa cum am precizat am mai colaborat sporadic in trecut cu respectiva firma tot fara contract sau comanda dar nu au sarit calul ca acum.Nu inteleg ce trebuia sa accept! Sa vina sa imi presteze serviciul?
Asta evident ca am acceptat.. Trebuiau sa vada de ce nu mai pot accesa sistemul de supraveghere tot de ei instalat dar care nu mai era in garantie-ceva de setari.
Deci, daca au trimis factura pe email si nu o platesc pana nu corecteaza devizul ce risc?
Precizez ca nu am acceptat niciun pret pentru ca nu mi l-au spus.Au trimis doi oameni in loc de unul cat era normal cum s-a mai intamplat in trecut si pe motivul asta au umflat mult manopera.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprestarea de servicii platite in avans, din cauza beneficiarului veronicapopa veronicapopa Un srl emite o factura pentru prestari servicii catre un alt srl beneficiar, care plateste factura in avans. Prestarea serviciilor trebuie sa se faca lunar, ... (vezi toată discuția)
Foarte urgent - manopera in situatiile de lucrari in constructii mercur_ro mercur_ro Am intrebat trei persoane care lucreaza la firme de costructii diferite si toate mi-au spus acelasi lucru: cheltuielile directe cu materialele si manopera ... (vezi toată discuția)
"contract prestari servicii confectie si montaj acoperis" miloser miloser am contractat o firma ptr montarea unui acoperis pe o casa la sol.vorbind cu agentul care a venit sa evalueze costurile,aceasta mi-a comunicat o suma ( verbal ... (vezi toată discuția)