Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator si unic asociat decedat.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator si unic asociat decedat.

Buna
Spuneti-mi va rog ce sa intampla cu un SRL.cu actionar si administrator unic care a decedat?
Depinde de obiectul de activitate al societatii si de ce scrie in Actul constitutiv cu privire la posibilitate ca firma sa continue/sau nu, cu mostenitorii asociatului unic.
Este un magazi alimentar,fara datorii si in actul constitutiv nu specifica nimic anume
si in cazul acesta unicul mostenitor o poate radia,inchide?
Buna seara,
Da, se poate depune o cerere de dizolvare a societatii la ONRC.
Da, o poate radia, inchide. Depinde acum si daca in societate exista bunuri de interes pentru mostenitorul asociatului unic. Exista? In plus, decedatului a lasat alte bunuri, o masa succesorala de interes pentru mostenitor?
Pentru ca daca nu exista nimic din toate cele de mai sus, se poate renunta la mostenire.