avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de vandalizarea unei masini fara probe
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de vandalizarea unei masini fara probe

Salutari.
In urma cu cateva zile a venit la mine acasa un tip (nu am avut niciodata ceva de impartit cu el) care a inceput sa faca pe detectivul. M-a abordat direct cu faptul ca in jurul orei 23 am fost filmat de camera din masina cum ca rupeam oglinzile si loveam cu piciorul in ea (abia pe la 00:30 am plecat de la un prieten). Mi-a spus ca au venit criminalistii (eu nu stiam ca pentru vandalizare vin criminalistii), au luat amprente si au iesit ale mele..ciudat este faptul ca nu mi-au fost luate niciodata amprentele ca sa fiu in baza de datava politiei. A incercat sa ma sperie ca daca nu ne intelegem pe cale amiabila ma duce la politie, poligraf etc. Evident fiind constient ca nu sunt vinovat am fost de acord sa merg. Pana acum nu am primit citatie dar daca voi primi ma prezint si dupa ce se dovedeste nevinovatia mea as vrea sa il dau in judecata. Intrebarea mea este daca pot cere daune morale pentru acuzatiile ce mi-au fost aduse. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: petricadracea , utilizator 15:19, 20 Aprilie 2016
cyan a scris:

Eu nu pricep! Pe timpul noptii individul isi pozitioneaza camera spre oglinzi? Spre care dintre ele? Sau are 2 camere? Nu cunosc sistemul dar camera inregistreaza si cand masina nu este mers?


daca are "motion detection" filmeaza cand simte miscare indreptul ei , singurele camere care filmeaza din doua unghiuri sunt cele pentru scolile de soferi , depinde cum le directionezi ... in cazul de fata sigur e un bluf
@ Octav016
Esti sincer cand ai spus ca nu ai cunosinta de caz ? Atunci , de ce-ti faci griji, de ce accepti sa mai discutii cu respectivul ? Desi ai remarcat ca " ceva" este putred ( ora presupusei devastari, filmarea cu camera video, amprente, test poligraf, intelegere amiabila ), de ce-l incurajezi ? Amprente, test poligraf...vrajeli !!! Este o escrocherie marunta si iarta-ma, tine la fraieri. Si cum in fiecare secunda, pe glob, se naste un fraier, principalul este sa il gasesti. Vrei sa fii unul dintre ei ? Ignora-l si daca in continuare te va aborda, ameninta-l, spune-i ca deja ai sesizat Politia pentru hartuire de catre un necunoscut. Ii va pieri cheful de intelegere amiabila.
Acceptand sa ajungi in instanta, s-ar putea sa ai neplaceri, cu un proces verbal de constatare ( daca-l are ) si doi martori falsi. Oricum, va trebui sa probeze ca esti autorul.
Multumesc mult pentru raspunsuri, o fac putin cam tarziu dar abia daca am mai avut timp sa respir. Pana la urma am fost citat, la sectie politistul a inceput sa tipe si sa bata cu pumnul in birou, a incercat sa ma convinga sa platesc dar am ramas stapan pe situatie pentru ca evident..sunt nevinovat. Timp de aprox. o luna am fost "hartuit" de politistul in cauza, a incercat sa il intimideze pe un amic sa scrie o declaratie impotriva mea etc. Acum ceva timp am primit iar citatie, sa merg pentru o declaratie si spre marea mea surprindere politistul (care am aflat ca este prieten cu cel care m-a acuzat) s-a comportat foarte frumos. Am dat declaratia, iar apoi m-a intrebat daca vreau sa fiu dus la poligraf. Eu sunt o fire mai emotiva si cineva mi-a spus ca asta ar putea sa ma incrimineze deoarece am sanse mari sa pic poligraful (sub stres imi creste ritmul cardiac, pulsul, incep sa transpir). Am scris in declaratie ca refuz testul poligraf pentru ca sunt prea emotiv.
Ce mi-ati sugera sa fac?
@Octav016
Inca nu ai inteles ca esti supus unui test psihologic, unui joc de intimidare? Daca la inceput militianul ( da, militianul) facea crize de isterie si n-a reusit sa te impresioneze, acum, cu glas mieros cauta sa faca rost de un cap de acuzare. Da, dar pentru asta ii trebuiesc niste probe palpabile pe care el nu le are. Ce are, numai declaratia reclamantului ? Sa avem pardon, dar vorbele nu se cos la dosar ! Daca este pus pe fapte mari, militianul, trebuie el sa-ti dovedeasca vinovatia, nu tu sa-ti dovadesti nevinovatia. Si fara nici o proba la dosar, nici un procuror nu-l va baga in seama.Ce trebuie sa faci in continuare ? Simplu, ignoranta si sa fii sanatos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie test poligraf andrewculda andrewculda Buna ziua! Ma numesc Andrei Culda, sunt inscris nou pe acest forum tocmai pentru a afla raspuns la cateva intrebari. In urma cu ceva timp un coleg de-al ... (vezi toată discuția)
Furt, prelevare amprente Vlad_88 Vlad_88 Buna ziua as avea si eu o intrebare Lucrez la un magazin de electronice si electrocasnice iar acuma cateva zile s-a furat un telefon in valoare de 3200 de lei ... (vezi toată discuția)
Sa fac sau nu testarea poligraf ? Achimitom04 Achimitom04 Buna ziua ! Am si eu nevoie de un sfat, de la domnul avocat Lasconschi sau altcineva care ar putea sa ma ajute. Lucrez pe o ambulanta Smurd. In februarie ... (vezi toată discuția)