Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CONCEDIU DE ODIHNA RAMAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CONCEDIU DE ODIHNA RAMAS

Salutare,

Pe anul 2015 mi-au mai ramas 7 zile de concediu de odihna. Am discutat cu seful si mi-a spus ca mi le plateste.
Din cate stiu eu se calculeaza asa : 3150 lei / 65 zile = 48.46 lei
48.46 lei * 7 zile CO = 339.22 lei
Este ok?

Va multumesc anticipat
V-a incetat c.i.m. ? Daca da, cand?

De unde ati luat suma de 3150 lei?
CIM nu a incetat. Au ramas doar zilele de concediu de odihna care nu le-am luat in decursul anului 2015.

3150 lei este brutul ultimelor 3 luni
In acest caz, aveti posibilitatea sa luati zilele ramase din CO 2015 pana la data de 01.07.2017.

Art. 146 C.mun.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.....
Am inteles acest aspect, insa insist sa aflu cum se calculeaza daca se poate sa imi spuneti.
Modul de calcul este cel mentionat in art.150 C.mun., si anume:

Art. 150. C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....