avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CONCEDIU DE ODIHNA RAMAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CONCEDIU DE ODIHNA RAMAS

Salutare,

Pe anul 2015 mi-au mai ramas 7 zile de concediu de odihna. Am discutat cu seful si mi-a spus ca mi le plateste.
Din cate stiu eu se calculeaza asa : 3150 lei / 65 zile = 48.46 lei
48.46 lei * 7 zile CO = 339.22 lei
Este ok?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:12, 9 Februarie 2016
V-a incetat c.i.m. ? Daca da, cand?

De unde ati luat suma de 3150 lei?
CIM nu a incetat. Au ramas doar zilele de concediu de odihna care nu le-am luat in decursul anului 2015.

3150 lei este brutul ultimelor 3 luni
In acest caz, aveti posibilitatea sa luati zilele ramase din CO 2015 pana la data de 01.07.2017.

Art. 146 C.mun.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
.....
Am inteles acest aspect, insa insist sa aflu cum se calculeaza daca se poate sa imi spuneti.
Modul de calcul este cel mentionat in art.150 C.mun., si anume:

Art. 150. C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna Mirelaqqq Mirelaqqq Buna ziua, M-am angajat la o firma in data de 06.02.2015 si pe data de 06.03.2016 termin activitatea, se inceteaza contractul de munca. In decursul acestei ... (vezi toată discuția)
Calcul co suciugeorgeta suciugeorgeta Buna ziua....concediul de odihna se calculeaza ca medie a ultimelor 3 luni ....daca pentru 17 zile in 08.2015 imi iese 997 lei este ok??/.....in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Compensare concediu odihna in bani cristina29 cristina29 Buna ziua! Conform Codului Muncii, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani doar la incetarea contractului de munca. Dar daca acest CO nu s-a ... (vezi toată discuția)