Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine si cum poate patrunde in locuinta mea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine si cum poate patrunde in locuinta mea?

Asociatia de proprietari nu si-a indeplinit obligatia de a curata turturii de gheata de pe acoperis si au cazut pe un aparat de aer conditionat (montat ilegal pe fatada blocului) al unei femei si l-au defectat (zice ea). Femeia respectiva venise la mine sa imi spuna sa dau eu turturii jos si eu i-am spus ca nu e treaba mea asta ci a asociatiei.
Acum femeia minte ca nu am lasat eu sa patrunda in apartament sa dea cineva turturii jos desi nici gand sa fi pus ea problema astfel ci, asa cum am spus, sa ii dau eu. Turturii find imensi si putand cauza in cadere moartea oamenilor si distrugerea masinilor parcate sub bloc.
Asociatia de proprietari, instigati de aceasta femeie, ca sa scape ei ca nu au facut ce trebuia, dau acum vina pe mine, ma dau in judecata.
Ce conditii trebuiau indeplinite pentru ca cineva sa intre in locuinta mea sa dea turtutii jos? Stiu ca cu preaviz de 5 zile dar nu au dat nici o hartie, nimic. Ca in situatii de urgenta pot intra dar nici asa ca pe bulevard, banuiesc. Notificarea trebuia sa existe ori ea nu exista. Si situatia cu turturii formati era de cel putin 2 luni, ea a vrut pe moment si a si afirmat mincinos fata de membrii asociatiei. As dori sa ma apar si in cazul in care vor aduce martori mincinosi. Ii vad in stare de orice. Cum pot sa ma apar de sustinerile mincinoase ale acestei femei , ce drept are cineva sa patrunda la mine in casa, ce obligatii am eu? Nu cred ca daca vine cineva la oricare dintre noi la usa sa intre in casa, ii poftim inauntru doar ca asa doresc ei. Multumesc.
Conform disp L nr 230/2007 ,proprietarii sunt obligati sa permita accesul in locuinta pentru inspecatrea,remedierea defectiunilor la instalataia parte comuna la care se poate intervenii numai din acel apartamnet
Este obligatia asociatiei de proprietari sa informeze la avizierul blocului,al scarii ca locatarii de la ultimul nivel in ziua X ora Y sa permita accesul in proprietate a reprezentantilor asociatiei
de proprietari
Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige locatarii de la ultimul nivel sa curete turturii,
zapada de pe bloc
Legiutorul a prevazut obligatia exclusiva a asociatiei de proprietari care este responsabila pentru intretinerea partii comune sa curete turturii si zapada de pe imobil
Dispozitia in vigoare prevede obligatia asociatiei de proprietari sa curete turturii de pe acoperis la interval de 24 ore de la oprirea ninsorii
Referitor la factorul de "urgenta",indepartarea turturilor reprezinta obligatie speciala datorita prejudiciilor materiale sau chiar umane pe care le pot genera prin necuratare
Pe de alta parte asociatia de proprietari nu are temei legal sa impuna obligatia locatarilor de la ultimul nivel sa isi riste viata,pentru a curata turturii
In cazul turturilor de pe imobilele de locuit in comun,asociatia de proprietari fie preventiv poate instala sisteme antiturturi,fie in cazul in care acestia s-au format si reprezinta un risc ,pot solicita interventia autoritatilor in drept=pompieri care detin baza tehnica si personal calificat pentru intervenit in situatii speciale
Nu cred ca daca vine cineva la oricare dintre noi la usa sa intre in casa, ii poftim inauntru doar ca asa doresc ei.

Nu este vorba ca doresc ei sa intre in apartament ,este o situatie generata de factori independenti de vointa locatarilor ,a asociatiei de proprietari,situatie care trebuie solutionata amiabil cu intelegere si cu toleranta
Problema cu impunerea obligatiei de curatare turturi in sarcina locatarilor de la ultimul nivel este discutabila,avand in vedere ca locatarii pot sa nu locuiadca efectiv in apartament,pot fi in varsta,sa prezinte diferite afectiuni ,etc
ynocentta, utilizator