Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie proprietari data in judecata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie proprietari data in judecata

Buna seara, avem o situatie putin ciudata din punctul meu de vedere, in luna decembrie 2014, sotul administratorei a gasit masina avariata, mai precis luneta masinii a fost sparta de cativa turturi de gheata care au cazut de pe acoperisul Blocului. A doua zi tipa in fata blocului ca da administratia in judecata! In acest caz cine pe cine da in judecata? Ca doar sotia lui este administrator al blocului, nu era datoria ei si a presedintelui de bloc sa curete turturii de pe streasina blocului?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Hilara situatia! :happy:
Exemplul din familia presedintelui tarii face pui (sotia acestuia - in calitate de profesor, a dat in judecata primaria Sibiului).:beta:

De fapt sotul administratorei da in judecata asociatia de proprietari si presedintele acesteia, daca va primi amenda pentru asociatie #-o si daca e om de inteles :console: si nu o va pune pe administratora (deci si pe sotul ei prin relatia fireasca de simbioza :love:) sa o plateasca, atunci o va imparti la toata lumea, dupa principiul democratic, "impartim si bune si rele dupa cota-parte indiviza". :tease:
Asa ca omul stie ce spune!;)
elga50, moderator
Pentru raspuns la obiect era necesar sa precizati concret daca locul unde a fost parcat bunul mobil are destinatia oficiala de spatiu parcare auto,daca apartine oficial sotului administratorului de imobil
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de executie hotarari/decizii dispuse de adunarea generala,de presedinte si de catre comitetul executiv
Este vorba despre asociatie de proprietari,unde majoritatea locatarilor sunt angajati,au joburi,nu locuiesc permanent in apartament
Pentru curatarea turturilor de pe atic/acoperis,este necesara o mobilizare de la presedinte factor de decizie la executantii finali care fie trebuie sa curete intreaga zona periculoasa,fie trebuie sa se roage de vecinii de la ultimul nivel sa isi curete singuri turturii
Toate aceste etape necesita timp de executie,timp care functie de programul vecinilor de la ultimul nivel,poate fi mai scurt sau mai lung
Daca mai introducem in ecuatie si posibilul dezinteres al presedintelui de asociatie sau reticenta vecinilor de la ultimul nivel,rezulta o situatie gen subiectul in discutie,in care exista un prejudiciat de lendoarea/dezinteresul mai multora in interventia respectarii dispozitiilor privitoare la obligatia asociatiilor de proprietari de curatire a turturilor.
Spatiul unde se afla masina este loc de parcare platit!
Va multumesc pentru raspunsuri!