Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

buna ziua.
sunt angajata cu contract de munca pe perioada determinata incepand cu data de 01 martie2015 pana anul acesta la 01 martie.La data de 1 februarie, sunt insarcinata (am 6 saptamani de sarcina) si vreau sa stiu daca in aceasta situatie, angajatorul meu este obligat sa-mi prelungeasca sau reinnoiasca contractul de munca. mentionez ca acum sunt in concediu medical 14 zile si am anuntat angajatorului situatia mea. va multumesc.
laurariz, utilizator
Angajatorul nu are nicio obligatie legala de a va prelungi durata c.i.m. sau sa va modifice durata in nedeterminata.

In acest caz, c.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat, conform art.56 alin.1 lit.i C.mun., indiferent daca l-ati anuntat sau nu ca sunteti insarcinata