avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de munca determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de munca determinat

Buna ziua, ma intereseaza daca angajatorul este oblligat sa imi prelungeasca contractul de munca determinat, in cazul in care eu anunt ca sunt insarcinata inainte de expirarea contractului pe perioada determinata.
Va multumesc anticipat, o dupa-masa placuta!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:18, 24 Martie 2016
Angajatorul dvs nu are nicio obligatie legala in acest sens.

Prelungirea duratei c.i.m. o poate face numai daca doreste, intrucat nu este impusa printr-un act normativ.
1. Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acel moment.

2. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim pe perioada determinata suciugeorgeta suciugeorgeta Daca o salariata are CIM pe perioada determinata 3 luni si in aceasta perioada ramane insarcinata...poate inceta contractul dupa cele 3 luni? (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata silvia99 silvia99 va rog frumos, in cazul unui cim pe per determinata,cand acesta inceteaza (si angajatorul nu vrea prelungirea) angajatul va primi decizia de incetare cu ... (vezi toată discuția)
Cim determinat incheiere uka-raluca uka-raluca Buna ziua, Am avut un agajat cu perioada determinata de munca.i s-a terminat perioada contractuala si am decis ca sa nu o mai prelungim, deoarece acesta ... (vezi toată discuția)