Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul de munca determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul de munca determinat

Buna ziua, ma intereseaza daca angajatorul este oblligat sa imi prelungeasca contractul de munca determinat, in cazul in care eu anunt ca sunt insarcinata inainte de expirarea contractului pe perioada determinata.
Va multumesc anticipat, o dupa-masa placuta!
Angajatorul dvs nu are nicio obligatie legala in acest sens.

Prelungirea duratei c.i.m. o poate face numai daca doreste, intrucat nu este impusa printr-un act normativ.
1. Contractul individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acel moment.

2. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;