Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Va rog sa imi spuneti daca la un divort dupa o casnicie de 30de ani, partajul include si bunurile dintr-un srl in care administrator unic este unul din soti, firma inffintata dupa casatorie si cu o vechime de 15ani
Partajul dupa divort se face asupra tuturor bunurilor mobile (inclusiv valori mobiliare - actiuni, parti sociale) si imobile care au constituit patrimoniul (averea) comun al sotilor strict in perioada casatoriei lor (se exclud bunurile proprietatea personala a fiecaruia dintre soti dobandite inainte de data casatoriei si bunurile realizate/dobandite dupa data desfacerii casatoriei).
Bunurile care se află în proprietatea unei societăţi comerciale deţinute de soţi nu sunt supuse partajului, acestea nefiind proprietatea soţilor, ci a societăţii.
Insa, în cazul în care doar unul dintre soţi deţine părţi sociale într-o societate comercială, "aceste părţi sociale vor fi evaluate în cadrul procesului de partaj pentru a se stabili valoarea lor reală, urmând ca părţile sociale/acţiunile să-i fie atribuite soţului titular, cu obligarea acestuia la plata unei sulte către soţul celălalt"