Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenzi contraventionale dupa 3 ani
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenzi contraventionale dupa 3 ani

Buna ziua,

Luna aceasta am primit de la ANAF o somatie prin care mi se solicita sa platesc o amenda contraventionala in valoare de 250 Ron.
M-am interesat la filiala ANAF sector 3 si mi s-a comunicat ca este un PV reprezentand amenda pentru rovinieta din 22 Non 2012.
Problema este ca nu mai am rovinietele vechi ca sa dovedesc ca am avut rovinieta la momentul respectiv.
La sfarsitul fiecarui an calendaristic am achit impozitul si amenzile cu care figuram.
In Decembrie 2015 nu mai figuram cu nici o datorie ba mai mult figuram cu o amenda in valoare de 170 Ron (pt. lipsa centura) pe care o achitasem, dar nu era stearsa din debite.
Am avut noroc ca am pastrat chitanta CEC.
Fata de somatia primita pot contesat valabilitatea acesteia sau trebuie sa o platesc ....
Daca vi s-a emis somatie de plata aveti posibilitatea sa o contestati in instanta, dar asigurati-va ca ameda debitata pe rol este a dvs.Solicitati o copie a procesului verbal de amenda si a confirmarii de primire semnate de dvs.Din experienta , aceste procese verbale sunt trimise spre executare de CNADNR insotite si de confirmarea de primire.