Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale alegerea consiliului de administratie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

alegerea consiliului de administratie

Actionarul care detine un procent de 70 % din dreptul de vot se poate vota pentru alegerea sa in consiliul de administratie ? sau este valabila situatia ca la descarcarea de gestiune a administratorului ,adica nu poate vota descarcarea privind persoana sa?
Potrivit Legii nr.31/1990 privind societatile comerciale:
Art. 192. - (1) Adunarea generala decide prin votul reprezentand majoritatea absoluta a asociatilor si a partilor sociale, in afara de cazul cand in actul constitutiv se prevede altfel.

Asadar, vedeti ce prevede si actul constitutiv.
Actul constitutiv nu prevede altceva. Deci este corect ca cel ales sa se poata vota pe el insusi ?