Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie si concediu fara plata pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie si concediu fara plata pentru crestere copil

Buna ziua,
Am si eu rugamintea sa ma sfatuiti legat de primirea stimulentului de insertie in cazul concediului fara plata.
Am nascut pe 30 iunie 2015 si am optat pentru CCC 1 an.Sotul meu nu poate sa stea in CCC ultima luna deci ar trebui sa ma intorc pe 29 mai pentru a putea primi stimulentul.
Eu doresc sa mai stau si ultima luna acasa deoarece nu are cine sa stea cu bebelusul si vroiam sa stiu cum sa procedez ca sa primesc stimulentul de insertie?
Daca depun decizia de reluare a activitatii inainte sa implineasca bebelusul 11 luni (28 mai) si apoi solicit angajatorului concediu fara plata pentru ultima luna(iunie) cu reluarea activitatii intre 25-30 iunie mai primesc stimulentul dupa ce face copilul 1 an?
Sau care este procedura pentru a primii acest stimulent tinand cond ca tatal nu poate sa stea in ultima luna dar doresc sa raman eu in continuare
Multumesc

1. Deoarece ultima luna (a 12-a) este rezervata tatalui copilului pe aceasta luna nu veti beneficia de stimulentul de insertie.

2. Daca veti relua activitatea inainte de a implini copilul 11 luni veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an.
multumesc frumos pentru raspuns,
vroiam totusi sa stiu daca in ultima luna(luna12) solicit concediu fara plata mai am dreptul la stimulent cand ma intorc.
Da, veti putea beneficia de stimulentul de insertie dupa ce copilul implineste 1 an si dvs. reluati activitatea.
multumesc frumos pentru clarificari