Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... cazier fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

cazier fiscal

buna ziua...am avut o societate comerciala si la un moment dat nu m-am mai ocupat de ea si timp de vreo 15 luni nu am depus declaratiile chiar daca ele trebuiau depuse cu valoare zero....le-am depus am incercat sa o reactivez dat mi-a fost respinsa cererea de reactivare....exista si alta sansa sa scap de cazierul fiscal?gen sa o radiez si dupa se sterge automat dupa o perioada de timp....si daca da dupa cat timp????
Pentru radiere va solicita la Registrul Comertului, certificat de atestare fiscala, care sa nu fie mai vechi de 30 de zile. Or, pentru certificatul acesta, trebuie sa faceti cerere la finante...tot la ei ajungeti, acolo trebuie rezolvata problema.
Daca nu mai desfasurati activitate, cea mai buna solutie este dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, conform art. 227, alin (1), litera d) si art. 235 din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, fara numire de lichidator.