Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere firma inactiva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere firma inactiva

Spuneti-mi va rog, o firma care e inactiva dar care si-a depus toate declaratiile si nu mai are nici o datorie, are 2 asociati care vor sa o licideze, radieze, iar cei de la ANAF le-au spus ca trebuie mai intai sa o reactiveze la Reg,Comertului. Este corect? Ce implica acest lucru?
Multumesc.
Legea nu impune ca o firma nu poate fi radiata daca are activitatea suspendata la ORC. Faceti ce trebuie facut: (1) se ia hotararea AGA de dizolvarea si lichidarea concomitenta a societatii, conform art. 227, alin (1), litera d) si art. 235 din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, fara numire de lichidator care (2) se inregistreaza la ORC si se publica in MO, (3) se asteapta 30 zile, termenul de opozitie, in care aceasta hotarare poate fi contestata si (4) se face radierea din ORC.

Trebuie sa stiti ca intre declararea unei firme ca fiind inactiva de catre ANAF si suspendarea activitatii la ORC nu este egalitate.