Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum se procedeaza pentru inchiderea unui SRL - D ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum se procedeaza pentru inchiderea unui SRL - D ?

Am o firma fara activitate si vreau sa o inchid. Cum procedez?
Va prezentati la ORC si functionarul va va indruma sa completati o cerere inscriere de mentiuni. Veti emite o hotarire AGA (Decizie a administratorului unic) de dizolvare lichidare volutara si veti achita taxele pe care vi le va spune functionarul. Hotarirea (Decizia) o vor comunica la MO si dupa 30 zile veti trece la a doua etapa si anume Radierea. Pentru aceasta veti apela la un expert contabil, care va face un raport de lichidare, balanta si bilant pe "O" (zero) si va intocmi o hotarire de repartizarea activului net contabil. Cu aceste documente si cu dovada de la fisc ca v-ati achitat toate datoriile la bugetul de stat, va veti prezenta din nou la ORC si pe baza unei cereri de radiere, firma va fi radiata. daca nu o radiati, veti avea probleme la asocierea si administrarea altor firme, daca va oprit la prima etapa sau va declara inactiv ANAF-ul.