Forum Discuţii juridice Executare silită inchiriere bunuri de larg consum
Discuție deschisă în Executare silită

inchiriere bunuri de larg consum

Buna ziua,
Pentru inchirierea bunurilor de larg consum intre o persoana fizica si una juridica exista o legislatie in vigoare ?
Daca de exemplu inchirez o lada frigorifica unei persoane fizice pentru o anumita perioada de timp si persoana in cauza nu mai poate plati, este logic sa se returneze produsul. Dar ce se intampla in cazul in care acest produs se afla inchis intr-un apartament, cum as putea sa il recuperez ? Fiindca cu forta nu se poate lua, care sunt pasii care trebuiesc urmati.
intervine o posibila executare silita ?
Multumesc anticipat

glsys100, utilizator
Daca contractul este incheiat in forma autentica sau sub semnatura privata cu data certa, constituie titlu executoriu, in conditiile legi.Ca atare, va puteti adresa instantei ptr.investirea cu formula executorie si, apoi,il puneti in executare prin executorul judecatoresc.
multumesc foarte mult, o zi buna in continuare