As dori sa stiu daca aveti idee care sunt persoanele juridice obligate la completarea serviciului de compensare gama.imi.ro (precizez ca se face referire la ordonanta 77/1999 cu completarile ulterioare - lipsa de cunostinte si de experienta nu imi permite intelegerea, sa spunem, corecta a documentelor legislative)
Va multumesc!
Toata legislatia si detaliile sunt pe site-l lor .De regula societatile care au multe compensari.Nu prea depinde de marine ci de cei cu care faci compensarea.Daca circuitul de compensare are 1 sau mai multi parteneri si acestia fac compensari prin IMI atunci te conformezi.De regula marii contribuabili si cei care fac compensari cu regiile de stat au acest gen de compensari.Am facut compensari si cu firme mai mici daca circuitul cuprindea 6-10 parteni, printre care Electria, Hidroelectrica, Uzina de apa grea de la Tr Severin.
Problema mea sta de fapt in felul urmator: un client ne-a informat ca nu suntem inscrisi la acest serviciu si din acest motiv el nu poate introduce facturile eliberate de noi ( in luna mai) pe baza carora el a solicitat o rambursare de tva. Dar daca eu nu realizez nicio operatie de compensare tb sa ma inscriu? De aici apar nelamuririle mele....Clientul respectiv a precizat ca va avea un control in aceasta sapt si ca vor sa verifice daca au trecut facturile in serviciul IMI si nu inteleg de ce trebuie sa ne inscriem si noi....
Luati legatura cu cei de la IMI sa va inscrieti in baza lor de date.Din cate stiu(poate s-au mai schimbat) trebuie sa aveti o adresa de e-mail a societatii.Pasii vii spun ei daca nu sunt afisati pe site.
~ final discuție ~
Alte discuții în legătură
Raportare la imi?
expro
cine trebuie sa raporteze la IMI? toti agentii economici care au datorii scadente>10000 si 30 de zile? dar daca am contracte in care se specifica termenele de ... (vezi toată discuția)
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.