Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decontare cheltuieli cu modernizare sediu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decontare cheltuieli cu modernizare sediu

Sediul firmei (microintreprindere) este in locuinta administratorului.A cumparat o alta locuinta, pe care trebuie sa modernizeze, dupa care va muta si sediul firmei.Care este procedura decontorii cheltuielilor de modernizare proportional cu spatiul care se va da in folosinta firmei (comodare). Se pot deconta facturile care sunt elaborate pentru firma inainte de inregistrarea contractului de comodare la finante si ORC?
Sunt deductibile numai cheltuielile legal efectuate in scopul realizarii obiectului de activitate al firmei deci cele realizate efectiv in timpul in care contractul de comodat era in vigoare.