Forum Discuţii juridice Executare silită Executorul are dreptul sa vina acasa?
Discuție deschisă în Executare silită

Executorul are dreptul sa vina acasa?

Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare:
Executorul are dreptul sa vina acasa sau la sediul firmei mele in conditiile in care nu detin nici un bun material sau banesc?

Am un credit negarantat si nimic in proprietate.
Are dreptul de a se deplasa acolo unde exista bunuri sau unde pot exista.
Conform art.624-628NCPC are dreptul sa i toate masurile legale ptr.realizarea cu celeritate a obligatiilor din titlul executoriu,inclusiv verificarea la fata locului a situatiei patrimoniale a debitorului,daca are bunuri imobile/mobile in proprietate.Daca nu aveti in proprietate bunuri mobile/imobile si nici venituri de nici un fel, nuare ce sa va execute.
gi-jane2, moderator
Pai eu daca stau cu parintii si sediul este intr-o camera din apartament, pot pune sechestru sau executa mobila din camera asta? Nu detin niici un bun.
omc762, utilizator
Poate sa ve execute orice bun mobil/imobil proprietatea dvs, nu a altcuiva.
Puteti prezenta un contract de comodat intre pers fizica - proprietar si firma pt. camera respectiva (cel depus la Registrul Comertului pentru stabilirea sediului social)...sau contract de inchiriere, in functie de ce aveti....in care scrie ca firmei i se preda doar folosinta camerei (+ insotit de un proces-verbal cu bunurile mobile care i s-au pus la dispozitie firmei cum ar fi obiectele de mobilier)
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic