Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit personal creditare firma
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit personal creditare firma

Buna ziua, am facut un credit de nevoi personale negarantat pe care l-am bagat in propria firma, creditand-o. La momentul actual, am probleme cu plata ratelor. As vrea sa stiu daca banca poate sa se indrepte impotriva firmei sau ce masuri poate lua? Pe numele meu nu detin nimic, dar firma are bunuri mobile nu si imobile.
Din moment ce societatea va datoreaza banii cu care ati creditat_o banca se poate indrepta impotriva firmei daca afla de aceasta creditare.
SI daca nu afla ca administratorul a creditat societatea, partile sociale detinute sunt tot un bun si ca atare pot fi sechestrate in vederea indestularii din profit. Asa ca atentie, la partile sociale.
Multumesc pt raspuns, daca societatea este pe pierdere ce ar mai putea face bancile? se poate ajunge la sechestru asupra masinilor, etc?
Banca poate executa orice bun al societatii intocmai cum ati avea dvs. dreptul pentru a va recupera datoria de la firma.