avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

În urma hotărâri judecătorești definitive am de recuperat 7000 euro daune morale și materiale de la o persoana.
Am dat la executor pentru recuperarea acestor banii.
Executorul ii poate bloca conturile firmei și sa îl oblige sa plătească suma integral sau îmi poate plăti 30 % din cifra de afaceri?
Cat de repede as putea sa îmi recuperez banii?
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 11:53, 13 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu rezultă din mesajul dumneavoastră dacă ați acționat împotriva persoanei fizice sau împotriva persoanei juridice.

Dacă ați acționat împotriva persoanei juridice, se poate pune poprire pe conturile firmei.

Dacă ați acționat împotriva persoanei fizice, se pot popri veniturile acesteia salariale, în proporție de 1/3 și de asemenea se poate pune poprire pe conturile bancare ale persoenei fizice. Dacă găsește în cont întreaga sumă, executarea se încheie repede, dacă nu.......
Actionez împotriva unei persoane fizice dar care are pe numele sau și o firma cu ceva profit.
Dacă deține mașina personala se poate pune sechestru pentru recuperarea banilor?



Cabinet avocat Mihai Gaita a scris:

Nu rezultă din mesajul dumneavoastră dacă ați acționat împotriva persoanei fizice sau împotriva persoanei juridice.

Dacă ați acționat împotriva persoanei juridice, se poate pune poprire pe conturile firmei.

Dacă ați acționat împotriva persoanei fizice, se pot popri veniturile acesteia salariale, în proporție de 1/3 și de asemenea se poate pune poprire pe conturile bancare ale persoenei fizice. Dacă găsește în cont întreaga sumă, executarea se încheie repede, dacă nu.......

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca este persoana fizica - conturile si bunurile mobile / imobile ale acestei PF sunt supuse executarii. Conturile firmei NU. Cel mult, puteti solicita un sechestru asigurator asupra partilor sociale din firma.

Daca persoana fizica isi desfasoara toata activitatea prin intermediul firmei si nu detine niciun bun pe numele ei - acestea fiind ale firmei, nu va puteti atinge de ele.

Executorul trebuie sa faca demersuri pentru a afla ce bunuri mobile / imobile detine si daca are conturi deschse pe pf.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord de mediere titlu executoriu oanadumitru1976 oanadumitru1976 Buna seara, Am de recuperat o suma de bani de la o persoana fizica. In acest sens am un acord de mediere, autentificat la notariat si care prin neonorarea ... (vezi toată discuția)
Acord de mediere, obligatii nerespectate oanadumitru1976 oanadumitru1976 Am de recuperat o suma de bani de la o persoana fizica. In acest sens am un acord de mediere, autentificat la notariat si care, prin neonorarea obligatiilor ... (vezi toată discuția)
Plangere penala mariusbm mariusbm Buna ziua, Societatea noastra a avut o seie de B.O. refuzate de catre o societate comerciala. Printre acestea exista 5 B.O. avalizate de catre administrator ... (vezi toată discuția)