Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiez de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiez de somaj

Buna, as dori sa aflu daca pot beneficia de somaj daca sunt lichidata din campul muncii dar urmez o forma de invatamant.
Multumiri anticipate
Se pare ca nu pot beneficia de somaj aceia care sunt inscrisi intr-o forma anume de invatamant.Este nevoie de o declaratie pe propria raspundere a solicitantului ca nu urmeaza o forma de invatamant la data solicitarii dreptului .
legally a scris:

Se pare ca nu pot beneficia de somaj aceia care sunt inscrisi intr-o forma anume de invatamant.Este nevoie de o declaratie pe propria raspundere a solicitantului ca nu urmeaza o forma de invatamant la data solicitarii dreptului .

=D> In mod cert nu puteti fi elev sau student si somer in acelasi timp!
Potrivit art.42 alin.2 din Legea nr.76/2002, nu beneficiaza de indemnizatie de somaj absolventii care, la data solicitarii dreptului, urmeaza o forma de invatamant.
Art. 42 citat mai sus se refera in mod expres la absolventii care solicita somaj!
Inseamna ca nu se aplica in cazuy somerilor proveniti din munca.

In art 44 se mnetioneaza deasemenea:
Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:

m) la data admiterii într-o formă de învăţământ, în cazul persoanelor asimilate şomerilor
, prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. a) şi b).@

asadar daca solicita somaj ca persoana provenita din munca, nu are relevanta ca urmeaza si o forma de invatamant.
Gratiela Ratiu, Consultant resurse umane