Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit auto 2016
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit auto 2016

Buna ziua,
Achizitionez o masina luna aceasta (februarie 2016).
Sunt scutit de plata impozitului pentru anul 2016?
Daca DA, cine plateste impozitul? Dealerul de la care am achizitionat-o?
Va multumesc

Cu stima,
Cristi Dumitru
Domnu Cristi, in momentul in care dvs. achizitionati masina in luna febrarie a.c. vanzatorul o sa va dea obligatoriu un certificat fiscal la zi; certificatul fiscal se emite de catre primarie doar daca cel care vinde are platit impozitul pentru masina vanduta pentru tot anul 2016, astfel incat dvs. veti plati impozit incepand cu 01.01.2017. Insa atentie, declararea masinii la primarie se face in 30 de zile de la cumparare.