Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea unui american
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea unui american

Buna ziua,

Am o problema mai rar intalnita. Fratele bunicului meu patern a decedat in America acum 8 ani, fara urmasi. Avea 98 de ani.De pe urma lui nu a ramas mare lucru, doar 2 hectare de arabil.

As avea eu dreptul sa fac succesiune dupa dansul ? Daca da, imi va fi imposibil sa fac rost de un certificat de deces.
Presupun ca terenul ramas se afla in Romania..Chiar si din America, puteti totusi, sa aveti un certificat de deces, desigur, e un demers complicat. Fara certificat de deces nu se poate dezbate succesiunea.
Insa, trebuie de fapt sa aflati daca dvs chiar aveti calitatea de mostenitor. Nu ati precizat ce alte rude ale defunctului, respectiv, urmasii acestora, mai sunt.
Da, terenul se afla in Romania. Da, mai sunt si alte rude, bunicul meu a avut 10 frati, care au murit dar au lasat in urma copii si nepoti pe care nici macar nu ii cunosc, asa sunt de multi.. Exista pentru ei o cota rezervatara, sau mostenesc cei care se inscriu la succesiune , in conditiile legii ?
leorot, utilizator
Toti au drepturi egale, in fuctie de clasa de mostenitori in care se afla.
Un drum la un notar sa discutati punctual v-ar ajuta mai mult. Succes..
depinde de foarte multe lucruri. Daca bunicul avea cetatenia americana, succesiunea se dezbate dupa legea americana.
Avea dubla cetatenie. Iar arabilul este in Romania. De ce s-ar aplica legea americana ?