Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea unui american
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea unui american

Buna ziua,

Am o problema mai rar intalnita. Fratele bunicului meu patern a decedat in America acum 8 ani, fara urmasi. Avea 98 de ani.De pe urma lui nu a ramas mare lucru, doar 2 hectare de arabil.

As avea eu dreptul sa fac succesiune dupa dansul ? Daca da, imi va fi imposibil sa fac rost de un certificat de deces.
Daca are dubla cetatenie si resedinta in America prin retrimitere se aplica legea romana. Insa tb sa intreprindeti mai multe demersuri. Incepeti prin transcriereea certificatului de deces. Api cautati toti mostenitorii sau tb sa mergeti in instanta.
Multumesc pentru raspuns. Deci primul pas ar fi sa fac rost de certificatul de deces. Cum ar trebui sa fac asta, sa solicit la ambasada sua din bucuresti ?