Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am avut scos la licitatie apartamentul dar acesta nu sa vandut. Am primit de la executor o anstiintare conform art.371/5 lit.b. Ce urmeaza incontinuare?
Art. 371, ind. 5, Cod Pr. Civ.

Executarea silită încetează dacă:

a)s-a realizat integral obligaţia prevăzută în titlul executoriu, s-au achitat cheltuielile de executare, precum şi alte sume datorate potrivit legii; în acest caz, executorul va preda debitorului titlul executoriu, menţionând pe acesta stingerea totală a obligaţiilor;

b)nu mai poate fi efectuată ori continuată din cauza lipsei de bunuri urmăribile ori a imposibilităţii de valorificare a unor astfel de bunuri; în aceste cazuri, executorul va remite personal creditorului sau reprezentantului acestuia titlul executoriu, menţionând pe acesta cauza restituirii şi partea de obligaţie ce a fost executată;

c)creditorul a renunţat la executare;
d)a fost desfiinţat titlul executoriu.

Codul de procedură civilă actualizat prin:
Legea 459/2006 - pentru modificarea şi completarea Codului de procedură civilă din 6 decembrie 2006, Monitorul Oficial 994/2006;

Potrivit art. 371 indice 6 Cod procedură civilă, în cazurile prevăzute de art. 371 indice 5 lit. b se poate relua executarea silită însă în termenul de prescripţie al dreptului de a cere executarea silită,

Cercetati sa vedeti daca a trecut termenul de prescriptie al dreptului de a se cere executarea silită.
de cand incepe prescriptia?