Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rezultat etilotest 0, dosar penal pentru sustragere de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rezultat etilotest 0, dosar penal pentru sustragere de la recoltare de probe biologice

Buna ziua tuturor ! Am ajuns sa scriu pe acest sait datorita faptului ca in tara aceasta , desi exista legi clare ...sau destul de clare....ele inca sunt interpretate dupa bunul plac al fiecaruia ....de la politist pana la judecator....( opinia mea ) ! De aceea as avea nevoie de niste opinii de la persoane specializate in domeniul legislatiei rutiere sau poate si mai mult ! Iata in cateva cuvinte ce situatie am intampinat eu....Conduceam un autovehicul , noaptea , intr-o comuna ....la un momendat apare un echipaj de politie langa autovehiculul meu , eu fiind aproape oprit langa imobilul unde locuiam ...avand ca pasager un prieten .Vine politistul , cere actele ...ma uit ...vad ca nu le am la mine ...ii spun ...." nu le am ...cred ca le-am uitat in casa , lociesc chiar aici ! " Imi spune sa cobor din masina ....ma intreaba daca am baut...ii spun ca nu...( el zice ca suspecteaza ca as fi baut ceva...).si cere sa fac un test cu etilotestul.....sunt de acord....vine colegul lui cu aparatul si suflu ! Nu mi se arata rezultatul testului , imi spune ca a fost eroare si ma intreaba daca mai vreau sa suflu inca odata.....spun ca da ...si astept.....politistul butoneaza la aparat.....si nimic....." nu stiu ce are ....nu mai merge ...zice el....Atunci le spun ca daca au suspiciuni ca as fi baut ceva si aparatul nu le mai merge , doresc sa merg la spital sa imi recoltez probe biologice ca sa vada ca nu am baut nimic ! Au spus pana la urma ok....si am cerut sa merg pana in locuinta sa imi iau actele si sa ma imbrac ! ....zis si facut....Am uitat sa specific ca de fata erau cei doi politisti , prietenul meu si un paznic comunal care se plimba cu ei in seara aceea in masina de politie ( rurala ).Merg in casa ma schimb si ies .....la poarta ....doar amicul meu....Il intreb unde sunt politistii ...imi spune ca au plecat ....nu au spus de ce ....dar in opinia lui ( a prietenului ) , pentru ca si au dat seama ca nu bausem nimic....si nu avea sens pt ei sa ma insoteasca la spital ....Zic ok....am mai stat putin de vorba si am mers fiecare la casa lui...( locuia si el in apropiere ) A doua zi ....ma trezesc cu aceiasi politisti si paznic la poarta ....ca sa imi spuna ca mi au intocmit dosar penal pentru sustragere de la recoltarea de probe biologice !!! Am ramas ....va dati seama cum...Ma rog....au spus in actul de acuzare ca am simulat ca suflu si ca nu am mai iesit din locuinta peste 30 de minute ! ....am fost trimis in judecata , unde am cerut descarcarile din memoria aparatului etilotest ....dumnealor facusera 4 teste in seara aceea ....doua cu 0 si doua pozitive...pe care le trecusera in registrul etilotest cu numele persoanelor testate si valorile obtinute ...testele cu 0 nu erau trecute in acel registru .Stiu ca am fost testat in intervalul acestor teste ( ele fiind numerotate de catre aparatul etilotest ) , deoarece , dumnealor au declarat ca eu am fost testat dupa testul cu numarul xxx.....aparatul fiind folosit inainte ...in aceeasi noapte ...de un alt politist de la alt post de politie dintr-o comuna invecinata . Acel politist testase si o persoana care nu a suflat corect ....de 3 ori la rand ....aparatul inregistrand acele erori ....fiecare purtand numar de ordine separat....dar aparatul justificand fiecare tip de eroare....cand nu a suflat suficient sau cand a suflat un timp prea scurt.....existand pe testele respective si valorile de incadrare pt ca un test sa fie ok ....adica ...prin senzor trebuie sa treaca un volum de aer expirat de min 1200 ml.....si timpul de suflare sa fie de min 4 secunde....asa ca aparatul arata si valorile standard pt ca un test sa fie ok....dar si valorile inregistrate la persoana testata.....In concluzie ...intre cele patru teste efectuate de dumnealor....nu exista nici un test cu eroare ...toate 4 sunt ok.....iar cele 2 persoane gasite pozitiv sunt trecute in registru.....As dori sa stiu .....in afara de art 88 cod rutier .....OUG 195/2002...ce alte legi reglementeaza recoltarea probelor biologice ....cand devin ele obligatorii pentru cond auto si in ce conditii ....si cand acesta poate suporta consecinte ....deoarece in situatia mea nici nu consumasem alcool ( dovada fiind si testul meu ) si totusi eu solicitasem recoltarea de probe biologice stiind ca am acest drept daca nu sunt de acord cu acuzatia adusa la fata locului....adica acea suspiciune ! Totusi politistii mi au intocmit dosar penal , fara sa stiu in noaptea aceea ( pt ca as fi mers si singur la spital ca sa imi iau sange si sa pot dovedi ca nu am baut ) ei plecand de la fata locului fara sa dea curs cererii mele ...folosindu-se de momentul cat am fost in casa ....intorcand aceasta impotriva mea ....Intrebarea mea este .....dumnealor in baza carui text de lege au inteles sa imi intocmeasca acel dosar penal ....pentru ca legea spune ca recoltarea probelor biologice este obligatorie pt cond auto doar in caz de accident sau valoare de peste 0,40 mg/l la etilotest....nu am gasit o lege care sa spuna altfel .....deci chiar daca ar fi fost cum spun dumnealor ...ca nu as mai fi iesit din casa deloc.....eu intram sub incidenta legii care pedepseste nerespectarea obligatiei de a mi se recolta probe biologice ? aveam eu obligatia legala in situatia aratata mai sus ...sa ma supun recoltarii probelor biologice tinand cont ca politistii nici nu au cerut acest lucru ? au fost doar de acord sa ma insoteasca dar nu am mai avut cu cine ....Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
HG 1391/2006
ART. 185
(1) Constatarea contravenţiei de conducere a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care se află sub influenţa alcoolului se face prin testarea aerului expirat de aceasta cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic.
(2) Conducătorilor de autovehicule sau tramvaie li se recoltează obligatoriu probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei atunci când:
a) rezultatul testării arată o concentraţie mai mare de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat;
b) în eveniment este implicat un vehicul care transportă mărfuri sau produse periculoase.
(3) Conducătorilor de vehicule li se recoltează obligatoriu probe biologice atunci când rezultatul testării preliminare cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate indică prezenţa în organism a substanţelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare.
ART. 186
În cazul accidentelor de circulaţie din care au rezultat numai pagube materiale, conducătorii vehiculelor sunt obligaţi să se supună testării aerului expirat în vederea stabilirii alcoolemiei ori a consumului de produse sau substanţe stupefiante ori al medicamentelor cu efecte similare acestora. Dacă rezultatul testării arată o concentraţie mai mare de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat sau indică prezenţa în organism a substanţelor ori produselor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare, conducătorii de vehicule sunt obligaţi să se supună recoltării probelor biologice.
Avand in vedere faptul ca aparatul etilotest nu functiona, obligatia dvs. din punct de vedere legal era sa dati curs invitatiei organelor de politie pentru a merge sa vi se recolteze probe biologice.
In situatia expusa ati fost incadrat la savarsirea infractiunii de sustragere de la prelevarea de mostre biologice (art.337 CP), infractiune pedepsita cu inchisoarea de la 1 la 5 ani.
Avand in vedere faptul ca aparatul etilotest nu functiona, obligatia dvs. din punct de vedere legal era sa dati curs invitatiei organelor de politie pentru a merge sa vi se recolteze probe biologice.

Indicati temeiul legal.
Multumesc pentru raspunsuri , dar trebuie sa repet , desi am precizat in rezumatul meu , ca aparatul etilotest a functionat corect , rezultatul testului fiind zero , nu eroare cum s-a sustinut la fata locului . Pe de alta parte , nu mi s-a solicitat recoltarea de probe biologice , ci eu am solicitat acest lucru !!! Iar in concluzie ....care este textul de lege care prevede ca ...." obligatia dvs in cazul in care aparatul etilotest nu functioneaza ...este de a va supune recoltarii de probe biologice ..." Este vreun articol de lege care prevede acest lucru ...sau sunt simple pareri ? Da ...intelegeam ca se putea interpreta ca nu am respectat dispozitiile agentului rutier ...daca ....repet ...daca mi -ar fi solicitat dumnealor recoltare de probe biologice ....
Nu aveti domnule nici o obligatie legala sa mergeti spital sa va recolteze probe biologice daca nu ii merge lui etilotestul, trebuie sa faca rost de altul, v-am aratat in ce conditii sunteti obligat sa mergeti la recoltare.
Poate cunoaste dna avocat alta dispozitie legala incidenta si ne spune, desi nu cred sa mai intervina...