Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului

Buna ziua.Referitor la concediul pentru cresterea copilului va rog sa-mi spuneti daca eu sau sotul pot beneficia de acesta in situatiile urmatoare:Eu sunt insarcinata in 7 saptamani,angajata de 2 luni cu contract de munca norma intreaga,iar la momentul nasterii voi avea 11 luni de cotizare.
Sotul este angajat de mai multa vreme,numai ca la momentul nasterii din ultimile 12 luni de angajare/cotizare 4 sau 5 luni a fost angajat numai cu 2 ore/zi di notive financiare ale societati unde lucreaza,din luna mai 2016 contractul va reveni la 8 ore/zi iar la momentu nasterii respectiv luna septembrie va fi angajat cu norma intreaga.In care din cele doua situatii putem cere concediul pentru cresterea copilului?
Va multumesc!
Corrry

1. Care este data prezumata a nasterii si care este data de incepere a activitatii dvs.?

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de durata timpului de munca , norma intreaga sau timp partial. Asa ceva, rezulta din interpretarea art.2 alin.1 din OUG 111/2010.

Cornel Vasile, Consilier juridic
Data aproximativa a nasterii este 30.09.2016,iar contractul de munca este semnat pe 12.11.2015.
1. - Daca nasterea copilului are loc in septembrie 216 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC sunt octombrie 2015 - septembrie 2016.
- Ce statut ati avut in luna octombrie 2015?

2. Daca nu veti putea beneficia dvs. de CCC poate beneficia tatal copilului.

3. - Tatal copilului poate solicita direct (fara sa intre in CCC) stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica primeste salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar.
In octombrie 2015 eram in cautarea unui loc de munca,muncisem pana in luna septembrie la o societate care si-a sistat activitatea.
Sa inteleg ca sotul poate cere CCC chiar daca in cele 12 luni,4 din acestea sunt doar cu 2 ore/zi,sau poate primi stimulentul de insertie de 500 lei fara a intra in CCC.
Va Multumesc!
1. Daca tatal copilului a lucrat in cele 12 luni eligibile nu conteaza ca a lucrat cu 8 ore pe zi sau mai putin.

2. Poate solicita fie sa intre in CCC fie sa beneficieze de stimulentul de insertie.