Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de distrugere.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de distrugere.

Salut! Seara trecută am fost la un majorat. La ora 3-3:15 a.m. am iesit afară să vorbesc cu unul dintre amicii mei. Dupa ce am iesit pe uşă am fost acuzat că am spart geamul de la intrare. O domnişoară la 21 de ani m-a acuzat. A venit şi poliţia şi ei declară că există 5-6 martori. Trebuie să menţionez că NU eram în stare de ebrietate, deoarece sunt minor. Martorii care spun că eu am spart geamul, erau in stare de ebrietate. Nu există înregistrări video sau imagini care să spună cine este vinovatul. Geamul era termopan. Ce aş putea să fac ca să mă apăr, deoarece un ofiţer a spus că se va întocmi un dosar penal pentru distrugere. Am nevoie de ajutor repede. Mulţumesc!
Yannick, utilizator
Ar trebui sa aveti martori care sa sustina ca ceea ce spuneti dvs. este adevarat.
Acel amic cu care ati vorbit afara ce spune ?
Faptul ca sunteti minor nu inseamna ca nu puteati sa fiti sub influenta bauturilor alcoolice:D,incercati sa vb cu amicul care locuia in blocul respectiv pt ca acesta sa ia legatura cu administratorul blocului,platiti geamul respectiv pt a acoperii prejudiciul,incerca sa gasesti martori care sa sustina punctul tau de vedere si succes.
Nu prea consum alcool în general. A fost spart geamul sălii unde se petrecea evenimentul. Trebuie să spun că restaurant este îngropat în datorii şi este pe cale de a fi vândut sau să intre în proprietatea băncii. Proprietarul nu depune plângeri în general. Acum o lună a fost un majorat în acea sală si peretele băii a fost spart... Nimeni nu a reclamat nimic şi făptaşul nu a plătit nimic (erau mai multi făptaşi).
Yannick, utilizator
Da, am martori care să confirme că la momentul spargerii geamului eu eram la dans.
Caut soluţii să mă apăr. Menţionez că au trecut aproape trei zile de la incident şi nu am fost contactat de nimeni.