Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Impozit forfetar firma fara activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Impozit forfetar firma fara activitate

Buna ziua,

Am o firma fara activitate. Profit 0 . De 2 ani depun bilant 0 la sectia financiara.
Am demarat procedura de desfiintare a societatii (fara lichidare , nu e cazul).
Am inteles ca ma va costa 600-700 Ron.
Vreau sa stiu daca voi plati impozit chiar cu profit 0 pe lunile mai,iunie,iulie...

Multumesc
Daca ati declansat acum procedura de desfiintare a societatii parerea mea este ca nu veti obtine certificatul fiscal fara sa platiti impozitul forfetar aferent lunilor care au trecut de cand s-a introdus acest impozit si pana ati facut cererea de dizolvare.B-)
Multumesc de raspuns !
Practic asa se intampla
- pentru firmele la care am obtinut Certificatul de atestare fiscala pana in 25.07.2009 le-am radiat si nu au mai platit imp forfetar
- pentru o firma la care am facut cerere pt eliberarea Certificatului de atestare fiscala dupa 25.07 m-a obligat sa rectific declaratia 100 cu imp forfetar si bineinteles sa il platesc.