avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin expirat-amenda innoire dupa cateva zile?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin expirat-amenda innoire dupa cateva zile?

Imi expira buletinul luni, iar eu mi-am facut programare sa il innoiesc in vinerea din aceeasi saptamana.
Nu mi-am dat seama ca nu voi putea face o programare asa din scurt.
Intrebarile sunt:
1.Pot primi vreo amenda pentru aceasta intarziere? Si de ce valoare?
2.Ar fi mai bine sa merg fara programare cand imi expira buletinul ? Desi nu as vrea avand in vedere aglomeratia, fara programare cred ca ar fi destul de dificil.

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 15 Februarie 2016
anamada797, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 07:59, 15 Februarie 2016
Actul de identitate:
- poate fi preschimbat cu 180 de zile înainte de data expirării
- se preschimbă cu cel puţin 15 zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate

Cetăţenii care nu solicită eliberarea unui nou act de identitate, ÎNAINTE CU 15 ZILE DE EXPIRAREA CELUI VECHI (cel târziu la data expirării precizate în actul de identitate), vor fi sancţionaţi cu amendă cuprinsă între 40 şi 80 lei
Ultima modificare: Luni, 15 Februarie 2016
Ares-3, moderator
Nu " vor fi ", ci " pot fi" ( sanctionati cu amenda)
Exact, in practica amenda se aplica foarte rar iar pentru cateva zile de intarziere ma indoiesc ca o s-o patiti.

Nu prea mai e asa mare aglomeratie ca sa fie nevoie de programari, verificati site-ul serviciului de evidenta de care apartineti. Daca e precizata programarea faceti ce spun acolo, daca nu mergeti oricand in timpul programului de lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data preschimbării cărții de identitate Florin-Constantin Dumitriu Florin-Constantin Dumitriu Se poate preschimba buletinul înainte de expirare? La data la care expiră nu sunt în țară... ştiu că se plăteşte amendă pentru un document expirat pe ... (vezi toată discuția)
Buletin care expira georgia2000 georgia2000 am nevoie de un raspuns de la dumneavoastra sau oricine ma poate ajuta cu un raspuns la problema mea,in luna iulie 07/2012 imi va expira buletinul ,de ... (vezi toată discuția)
Buletin de identitate... badguy_goodguy badguy_goodguy Este vreo problema daca efectiv nu imi mai reinoiesc buletinul de identitate? Buletinul tocmai mi-a expirat. Posed pasaport ... valabil , nou , noutz... ... (vezi toată discuția)