Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin expirat-amenda innoire dupa cateva zile?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin expirat-amenda innoire dupa cateva zile?

Imi expira buletinul luni, iar eu mi-am facut programare sa il innoiesc in vinerea din aceeasi saptamana.
Nu mi-am dat seama ca nu voi putea face o programare asa din scurt.
Intrebarile sunt:
1.Pot primi vreo amenda pentru aceasta intarziere? Si de ce valoare?
2.Ar fi mai bine sa merg fara programare cand imi expira buletinul ? Desi nu as vrea avand in vedere aglomeratia, fara programare cred ca ar fi destul de dificil.

Multumesc!
anamada797, utilizator
Actul de identitate:
- poate fi preschimbat cu 180 de zile înainte de data expirării
- se preschimbă cu cel puţin 15 zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate

Cetăţenii care nu solicită eliberarea unui nou act de identitate, ÎNAINTE CU 15 ZILE DE EXPIRAREA CELUI VECHI (cel târziu la data expirării precizate în actul de identitate), vor fi sancţionaţi cu amendă cuprinsă între 40 şi 80 lei
Ares-3, moderator
Nu " vor fi ", ci " pot fi" ( sanctionati cu amenda)
Exact, in practica amenda se aplica foarte rar iar pentru cateva zile de intarziere ma indoiesc ca o s-o patiti.

Nu prea mai e asa mare aglomeratie ca sa fie nevoie de programari, verificati site-ul serviciului de evidenta de care apartineti. Daca e precizata programarea faceti ce spun acolo, daca nu mergeti oricand in timpul programului de lucru.