avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buletin de identitate...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buletin de identitate...

Este vreo problema daca efectiv nu imi mai reinoiesc buletinul de identitate? Buletinul tocmai mi-a expirat.
Posed pasaport ... valabil , nou , noutz...
Daca buletinul imi este expirat pot in romania sa ma prezint la notar, sa cumpar un apartament, si dupa aceea sa-mi fac buletin ? Ma primeste notarul doar cu pasaportul? Viza de resedinta nu am ...
Sau imi trebuie buletin valabil 24 ore?!

Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 09:34, 29 Decembrie 2009
Notarul va poate autentifica sau legaliza acte doar in baza pasaportului. Nu este nici un fel de problema. Insa daca sunteti oprit de politie cu masina in trafic si vi se verifica prin statie datele de identitate se va constata faptul ca aveti buletinul expirat si veti fi amendat!B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Notarul va poate autentifica sau legaliza acte doar in baza pasaportului. Nu este nici un fel de problema. Insa daca sunteti oprit de politie cu masina in trafic si vi se verifica prin statie datele de identitate se va constata faptul ca aveti buletinul expirat si veti fi amendat!B-)


Poi amenda am inteles ca iau si cand ma duc sa-mi fac buletinul ... de 250 roni sau cat..
Pentru prezentarea unui buletin expirat la un control oarecare al politiei sunteti sanctionabil cu amenda contraventionala.
Actele notariale se pot incheia si cu pasaportul ca mijloc de legitimare.Pentru intarziere in preschimbarea actului de identitate nu se mai percepe amenda,din cate cunosc.
Totus,inu vad rostul unei amenzi,asa in mod gratuit
Daca va duceti sa va preschimbati actul de identitate si a trecut valabilitatea actului , puteti lua eventual un avertisment....nu sunt convins ca veti fi amendat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinoirea pasaportului romanesc - buletin expirat - resedinta in londra poppyseed poppyseed Buna ziua tuturor, Sper ca cineva ma poate sfatui in legatura cu situatia mea. Sunt cetatean Roman, stabilit in strainatate din 2006. Pasaportul Romanesc ... (vezi toată discuția)
Buletin expirat cristitoader cristitoader BUNA ZIUA. LOCUIESC IN ITALIA SI IMI EXPIRA BULETINUL IN IULIE. PROBLEMA ESTE CA NU POT MERGE ACASA SA IL REINOIESC DECAT IN SPTEMBRIE, OCTOMBRIE. AM ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate expirata eraz eraz Cartea de identitate este expirata. Pasaportul este valabil. Viza de sedere si permisul de munca in strainatate au termen lung de valabilitate. Posibilitatea ... (vezi toată discuția)