Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare reluare munca dupa concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare reluare munca dupa concediu medical

Buna ziua, lucrez ca si agent de paza in ture de 12/24 si 12/48. M-am imbolnavit si am primit concediu medica pe 5 zile (luni-vineri). Intrebarea mea este ca angajatorul ma poate chema deja sambata sau duminica la lucru sau numai de saptamana viitoare de luni?
Revenirea dvs la locul de munca se va face dupa terminarea concediului medical.

Sambata/duminica este tura dvs?
Teoretic tura mea ar fi fost de sambata noaptea spre duminica, dar acuma se vor modifica turele fiindca vor ramane numai 3 colegii si vor fi in ture de 12/24 pana eu sunt in concediu medical. Sa inteleg atuncea daca vrea ma poate chema deja in tura de sambata dimiceata la servici?
Da, daca angajatorul decide sa va cheme la munca in tura de sambata dimineata, atunci o poate face.
Am inteles, va multumesc frumos de raspuns.