Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șomaj tehnic - la o societate, din motive economice, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șomaj tehnic - la o societate, din motive economice, angajatorul ...

Șomaj tehnic - la o societate, din motive economice, angajatorul intenționează sa acorde șomaj tehnic, salariaților.
Programul este pe ture 12/24, 12/48.
Intreruperea activității ar fi pt salariații care vor avea turele pe weekend, adică începând cu tura de vineri noapte, inclusiv cei care termina tura luni dimineață.
1. Le suspend activitatea în revisal cu șomaj tehnic,, de vineri pana duminica, în funcție de cum pica tura, fiecăruia. După calcule, unii salariați ar fi cu 1 zi, și alții cu 2 zile, de șomaj tehnic.
2. Chiar dacă e sâmbătă și duminică, în program salarizare ii trec cu șomaj tehnic? Și fac calculul cu 75%?
Mulțumesc anticipat!
Răspunsul este afirmativ la întrebările dvs.