Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii publice, organizare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii publice, organizare

Buna seara.
Va rog sa ma lamuriti:
O firma cu 1700 angajati trebuie sa aplice legislatia achizitiilor publice.
. Trebuie sa aiba un compartiment distinct de achizitii care sa se ocupe numai cu aceasta activitate?
Ce pregatire (meserie) trebuie sa aiba seful acestui compartiment? este indicat sa fie un inginer?
Cine stabileste procedura de achizitie? Este sarcina compartimentului tehnic care face caietul de sarcini?
Va multumesc mult pentru clarificari.
art.304^1 din OUG 34 reglementeaza cine ce si cum deruleaza achizitiilor publice.
Sarcinile compartimentului sunt reglementate la nivel general in HG 925, in principal prin cap.I-III.