avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... helesteul vecinului imi creeaza probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

helesteul vecinului imi creeaza probleme

buna seara.am apelat la dvs.deoarece nu am posibilitatea sa cer o consultatie la un jurist sau avocat.am un vecin care are in curtea sa un helesteu care este construit de tatal sau in urma cu 40-50 de ani(precizez ca terenul meu este in aval de terenul vecinului,este diferenta de nivel intre terenuri)motiv ptr care ce este surplus in helesteul dumnealui se scurge printrun sant de-a lungul gradinii mele,care este situata deasupra nivelului casei noastre.Acest sant a fost facut la mica intelegere intre tatal meu si tatal vecinului acum 40-50 ani,folosindu-se ambii de apa,chiar daca vecinul are helesteu construit si la noi prin gradina doar curge cursul apei.Actualmente noi nu folosim apa la udat in gradina deoarece au avut loc niste disensiuni intre noi motivul fiind faptul ca vecinul nu intelege ca nu trebuie sa opreasca definitiv apa ptr asi umple dumnealui helesteul,ptr ca in zilele cand opreste apa cartitele fac gauri in malul santului si cand da drumul la apa ,apa in loc sa urmeze cursul normal intra in gauri si curtea mea se transforma incet intr-o mlastina.Am facut plangere la politie,la primarie de 2 ori,la Apia,au trimis 2 comisari in control si in 2 minute au zis ca am un izvor in curte(incompetenta totala)si mi-au interzis sa inchid cursul apei ca cica e un curs de apa natural.Pai daca e curs natural(desi v-am precizat ca e preluat izvorul de la baza dealului din spatele caselor noastre,in teren se vede clar ca e un curs de apa captat si nu unul format natural.nu stiu cum si nici in baza carei legi as putea totusi sa il fac pe vecinul meu sa inteleaga ca nu ma pot transforma in sluga lui(deoarece ar trebui sa curat santul si sa acopar gaurile facute de cartite in fiecare zi,ori eu nu am timp de asa ceva)curtea mea este plina de noroi,de parca ploua mereu se si vede clar pe unde vine apa din deal,ptr ca se infiltreaza prin pamant,si nu pot sa ma apuc sa construiesc nimic,vreau sa imi fac si eu garaj,sa pun dale in curte,dar cum sa investesc cand vecinul meu isi vate joc de mine in acest hal,....as arunca banii in "apa"Nu sunt niste oameni cu care sa te poti intelege amiabil,am incercat si au recurs la amenintari,de asta va spuneam mai devreme ca le-am facut reclamatie la politie.Nu suntem niste reclamangii,vrem sa ne vedem in liniste de viata noastra,dar chiar nu stim cum.Sotul meu a mostenit pamantul de la parintii sai,dupa moartea mamei sale casa batraneasca pe care o avea sa daramat in decurs de cativa ani tot din acest motiv,se infiltra apa,ptr ca ei dadeau drumul la apa doar cand aveau surplus in rest o opreau si o foloseau doar ei.Va rog din suflet daca puteti sa imi dati un raspuns,nu stiu cat ati inteles din ce am scris,nu am cunostinte juridice sa stiu sa ma exprim in termeni,dar macar atat cat am putut poate m-am facut inteleasa.Multumesc frumos,astept raspuns!
Cel mai recent răspuns: romibaro , utilizator 10:52, 16 Februarie 2016
va recomand sa construiti un gard de beton - fundatie 20-30 cm si tot atat de la sol pentru a preveni infiltrarea apei si, de asemenea, sa aduceti pamant si sa va inaltati terenul. o problema asemanatoare cu a dvs a fost rezolvata in acest mod.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gard cu fundatie din beton litan litan Gard cu fundatie din beton Buna ziua. Am o intrebare referitoare la un gard construit de vecinul meu cu o fundatie de beton , fara sa lase gaurile de ... (vezi toată discuția)
Canal ape pluviale sermit sermit Va supun atentiei urmatoarea situatie pentru care caut rezolvare: Sunt proprietarul unui teren parcurs de un canal de colectare a apelor pluviale si al ... (vezi toată discuția)
Scurgere ape pluviale ludo ludo Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie: detin o casa care se invecineaza cu altele , mai exact sunt cate 4 case , spate in spate , asa incat gradinile ... (vezi toată discuția)