Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... post temporar reinfiintat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

post temporar reinfiintat

Exista in practica instantelor acceptata ca legala expresia

Reinfiintarea temporara a unui post numai pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti

Daca instanta a anulat decizia de concediere societatea nu ar trebui sa modifice vechea organigrama astfel incat sa se demonstreze ca postul nu a fost desfiintat niciodata?
Daca postul a fost reinfiintat dupa pronuntarea hotararii judecatoaresti si a fost emisa decizia de reintegrare a fostului salariat, consider ca a fost respectata solutia instantei.

Dupa aceasta situatie, angajatorul poate decide din nou concedierea salariatului.
Reinfiintarea postului presupune existenta lui intr-o organigrama.Ori angajatorul nu a emis organigrame inainte si dupa reconcediere in care sa se vada clar infiintarea si desfiintarea postului.In aceasta situatie se poate considera ca a respectat sentinta judecatoreasca?
Daca nu a reinfiintat postul , inseamna ca v-a reintegrat fictiv...
Si aceasta reintegrare fictiva , doar pentru punerea in aplicare a sentintei judecatoresti, este o practica legala si acceptata de instante?
Buna seara,
Nu e necesara organigrama. Se pot prezenta si alte documente din care sa rezulte desfiintarea si infiintarea unui post. Instanta le accepta.