Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Reziliere RDS pentru neplata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Reziliere RDS pentru neplata

Am urmatoarea problema : am avut un contract RDS la o anumita adresa, iar ulterior dupa ce m-am mutat, cei de la RDS nu au mutat serviciile la noua adresa deoarece atunci nu aveau infrastructura in zona, dar nici nu au vrut sa reziliem contractul fara plata unei tablete oferita pentru fidelitate (in contract se stipula ca in cazul in care doream rezilierea, clientul trebuia sa plateasca tableta). Eu am refuzat acest lucru pentru ca nu voiam sa reziliez contractul, nu era vina mea ca ei nu voiau sa instaleze infrastructura iar eu doream serviciile lor ; intre timp au mai emis doua facturi, desi le-am spus ca nu mai locuiesc la adresa unde sunt instalate serviciile si le-am dus si adeverinta de la fosta asociatie de proprietari, iar acum au reziliat contractul si l-au dat unei firme de recuperari care ameninta cu judecata in caz de neplata. Ce as putea sa fac in acest caz cand e clar ca rds doreste niste bani pe nedrept, pe care nu am de gand sa-i platesc pentru ca nu e corect.
Deocamdată nu plătiți nimic și nu faceți vreun angajament de plată. Trebuie ca mai întâi să vă informați asupra pretențiilor concrete ale creditorului.