Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim brut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim brut

Nu gasesc informatie clara, salariul nimim brut a ramas 1050 sau a crescut?
deocamdata 1050,din mai creste la 1200
Începând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7,382 lei/oră. (art.1 din HG 1017/2015).
Multumesc pentru raspunsuri. Inca ceva, daca se poate. Se stie cu exactitate cand a avut loc ultima crestere a salariillor pentru bugetari?
Depinde pentru ce categorie de bugetari intrebati ..

Ultima, ultima a avut loc la 01.12.2015 prin Legea nr.293/2015 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 35/2015 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii nr. 152/1998 privind înfiinţarea Agenţiei Naţionale pentru Locuinţe.