avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim brut
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim brut

Nu gasesc informatie clara, salariul nimim brut a ramas 1050 sau a crescut?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:22, 18 Februarie 2016
deocamdata 1050,din mai creste la 1200
Începând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7,382 lei/oră. (art.1 din HG 1017/2015).
Multumesc pentru raspunsuri. Inca ceva, daca se poate. Se stie cu exactitate cand a avut loc ultima crestere a salariillor pentru bugetari?
Depinde pentru ce categorie de bugetari intrebati ..

Ultima, ultima a avut loc la 01.12.2015 prin Legea nr.293/2015 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 35/2015 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, precum şi pentru modificarea şi completarea Legii nr. 152/1998 privind înfiinţarea Agenţiei Naţionale pentru Locuinţe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil tata sony_stef sony_stef Buna ziua. As dori sa adresez si eu cate-va intrebari in legatura cu cresterea copilului de catre tata. Sotia mea este insarcinata in 7 luni si nu a lucrat ... (vezi toată discuția)
Hg privind salariul minim brut pe economie din 2016 Cornel  Vasile Cornel Vasile Guvernul a decis, în şedinţa de astazi, 30.12.2015, creşterea salariului minim pe economie de la 1.050 lei la [b]1.250 lei începând din 1 mai ... (vezi toată discuția)
Noul salariu minim pe economie LongJohn LongJohn Buna ziua, Imi puteti spune, va rog, noul salariu minim este aplicabil pentru toti angajatii, inclusiv pentru cei care activeaza in domeniul privat? Am o ... (vezi toată discuția)