avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... achizitie deseuri metalice de la persoane fizice
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

achizitie deseuri metalice de la persoane fizice

In cazul unei achizitii de deseuri metalice de la persoane fizice stiu ca se retine 3% taxa de mediu, 16% impozitul pe venit. A intervenit o modificare incepand cu ianuarie 2016
Cel mai recent răspuns: nicoriciclaudia , utilizator 13:09, 25 Februarie 2016
16 % se retine doar daca deseurile nu provin din gospodaria proprie
Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti, va rog modificarea din 2016 in baza care lege este.
Multumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie fier vechi de la persoane fizice nicoriciclaudia nicoriciclaudia Buna ziua, as dori sa-mi spuneti anumite particularitati vis-a-vis de operatiune de achizitie de fier de la persoane fizice si vanzarea lui catre societati ... (vezi toată discuția)
Taxa de 3% fond mediu plus noua taxa de 16% obligatorie pentru venituri din alte surse cezarlupan cezarlupan Buna seara, Dupa cum am citit in H.G. 150 din 01.03.2011, daca am inteles eu bine, pe langa taxa de mediu care se platea oricum, adica 3% se introduce si ... (vezi toată discuția)
Act eliberare achizitie vehicul scos din uz danavls danavls Speta: Punct de colectare deseuri reciclabile. pentru deseurile achizitionate eliberam ADEVERINŢÃ de primire şi de plată materiale reciclabile, odata cu ... (vezi toată discuția)