avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Contestatie la executare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Contestatie la executare

Buna ziua,
In luna decembrie am angajat un avocat pt a contesta un titlu executoriu. Dupa amanarea pronuntarii in prima sedinta, acum instanta a decis urmatoarele:
"Admite excepţia lipsei calităţii procesuale pasive a intimatei invocată prin întâmpinare. Respinge contestaţia la executare formulată de contestatorul X în contradictoriu cu intimata Y. Cu apel în 10 zile de la comunicare."
Imi poate spune cineva ce inseamna de fapt "exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a intimatei"?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 15:44, 17 Februarie 2016
Sa inteleg ca avocatul a contestat executarea silita, in loc de titlul executoriu, cum am cerut eu? Oricum, in tot acest timp, am avut poprire infiintata pe salariu.

Titlul executoriu nu se contesta in 10 sau 15 zile de la primire? Mai pot face ceva acum?
Cand l-am sunat, avocatul a spus ca se va duce la apel.....
Se va duce la apel și va susține ce, că mandatarul are calitate procesual pasivă?
Nu știu ce a contestat, dvs ați spus ceva de executare.
Da, i-am pus eu titlul gresit, insa, dupa cum am specificat si in intrebarea initiala, eu am solicitat avocatului contestarea titlului executoriu.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2016
sarisha, utilizator
Contestația la titlu este una dintre formele contestației la executare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie executare Muscky Muscky Buna ziua, In luna decembrie am angajat un avocat pt a Face contestatie la executare invocand prescriptia extintiva fiind in termenul de 15 Sile. Dupa ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de o parere. are rost sa fac apel? ignat_adi ignat_adi Am primit urmatoarea solutie: \"Respinge excepţia netimbrării, excepţia tardivităţii introducerii contestaţiei, excepţia lipsei calităţii procesuale ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare? nelamurire jondoe1 jondoe1 Ora estimata: 08:30 Complet: Camânari/incidente 15 Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: Admite exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a BEJ M ... (vezi toată discuția)