Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Valabilitate atestat de producator emis in luna ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Valabilitate atestat de producator emis in luna noiembrie 2015

Atestatul de producător eliberat in luna noiembrie 2015 este valabil si in 2016?
Ordinul nr. 1846/2408/2014 prevede:(2) Atestatul de producător este valabil un an calendaristic de la data emiterii şi se vizează semestrial la cererea titularului.
Trebuie sa fie incris termenul de valabilitate in cuprinsul sau. Daca nu este inscris atunci fiind vorba de 1 an calendaristic el poate fii folosit pana in noiembrie 2016.
Art. 5.
(1) Atestatul de producător îşi încetează valabilitatea în următoarele cazuri:

a) la expirarea termenului pentru care a fost eliberat;

b) în caz de deces al titularului;

c) la solicitarea titularului.

(2) Eliberarea atestatului de producător cu încălcarea dispoziţiilor Legii nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol atrage după sine nulitatea acestuia.

(3) În situaţia pierderii/distrugerii/furtului atestatului de producător, titularul acestuia este obligat să anunţe în termen de 24 de ore unitatea de poliţie cea mai apropiată, precum şi autoritatea emitentă, care poate emite, la cerere, un duplicat cu aceeaşi valabilitate cu a atestatului iniţial, operând menţiunea corespunzătoare în Registrul pentru evidenţa atestatelor de producător.
Justitiarul711, utilizator