Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Diploma de bacalaureat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Diploma de bacalaureat

Dupa ce am pierdut diploma de bacalaureat , am obținut Copia, dar s a pierdut si aceasta. Mi se spune ca nu mai pot obține o alta copie. E adevărat?
Ordin nr.3844/2016
Art. 40
(1) Termenul pentru eliberarea duplicatelor este de până la 30 de zile de la aprobarea cererii.

(2) Duplicatul se eliberează titularului/împuternicitului conform prevederilor art. 10.

(3) În cazul pierderii, distrugerii, furtului sau al completării greșite din vina unității de învățământ emitente a duplicatului, se eliberează un alt exemplar, cu respectarea prevederilor referitoare la întocmirea și eliberarea duplicatelor.