Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... beneficiez de indemnizatie pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului???

Buna ziua ! Am o fetita care in 30 august 2016 implineste 2 ani. Dupa un concediu de cresterea a copilului de 23 de luni ar trebui sa ma intorc la serviciu in 30 iulie.Daca raman insarcinata in urmatoarele 2-3 luni pot intra direct in concediu de risc maternal, prenatal, si ulterior in ccc fara sa mai am alte 12 luni lucrate? Sau mai bine zis mai pot beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului? Daca nu, in ce conditii as mai putea face un bebe si sa beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului????
1. Raspunsul la intrebarea dvs. este afirmativ.

2. Perioadele de concediu crestere copil (CCC), de concediu de risc maternal, de concedii medicale si de concediu de maternitate sunt eligibile pentru a beneficia de un alt CCC.